poniedziałek, 9 lutego 2015

Niemiecki vs angielski. Przyimki miejsca.

Postanowiłam stworzyć serie postów pt. "Niemiecki vs. angielski". Będę tam zamieszczać różnice i podobieństwa między językiem niemieckim i angielskim. Na pierwszy rzut idą przyimki miejsca.


PO ANGIELSKU

above-nad ponad
behind/among-między
agaist- o (np opierać się o ścianę)
on-na
behind- za
under-pod
beside/by- obok
in fromt of- przed
within/into- w środku, wewnątrz
under-pod

PO NIEMIECKU




an- nad
auf-na
neben-obok
in-w
zwischen-między
hinter-za
um-o (opierać się)
innerhalb- wewnatrz
vor-przed
unter-pod



Różnice:

ANGIELSKI NIEMIECKI
BETWEEN Pomiędzy ZWISCHEN Pomiędzy
ABOVE Nad AUF Nad
ON Na AN Na
BEHIND Za HINTER Za
AGAIST Opierać się UM Opierać się
WITHIN Wewnątrz INNERHALB Wewnątrz
BESIDE Obok NEBEN Obok
IN FRONT OF Przed VOR Przed


Podobieństwa:

ANGIELSKI NIEMIECKI
IN w IN w
UNDER Pod UNTER Pod


środa, 4 lutego 2015

Sposoby na naukę języków

Witam, po bardzo długiej przerwie ruszam z nową dawką pomysłów i porad dla chcących się uczyć języków. Dziś chce przedstawić pare sposobów na naukę języków obcych, które zawsze stosowałam i które myślę, że wam się przydadzą.

Lista słówek-sposób znany nie od dziś. Polega na wypisaniu wszystkich słówek z którymi mamy problem po jednej stronie, a po drugiej stronie ich przetłumaczenie. Ważne jest aby robić duże odstępy między tłumaczeniem a słówkiem. W ten sposób z łatwością zakryjecie rękom znaczenie i będziecie mogli powtarzać.

Fiszki-Myślę że tym sposobem również Ameryki nie odkryłam ;). Dla nie wiedzących jednak: bierzemy karteczki, wypisujemy po jednej stronie słówko, po drugiej tłumaczenie. Bierzemy plik zapisanych karteczek, a następne wymieniamy po kolei znaczenie słówek na karteczkach. Jeśli dobrze powiedzieliśmy kartkę odkładamy na bok, jeśli źle odkładamy na koniec pliku karteczek w ten sposób że się powtórzy. Dla mnie to najlepszy sposób na naukę słówek. Nieco pracochłonny, ale opłacalny.

Magiczny zeszyt- wycinasz kawałek kilku kartek tak że widać tylko połowę strony. Na niewyciętej połowie piszesz słówko po polsku, tak że je widać, zaś wycięte kartki mają zakrywać znaczenie w języku obcym. Teraz wolne kartki masz na zapisanie słówek w języku obcym, jeśli parę razy słówko napisałeś dobrze zakreślasz je i pomijasz w następnych stronach.

Strony obcojęzyczne- Zacznij czytać interesujące cię tematy, ale w obcym języku. W ten sposób łączysz przyjemne z pożytecznym, nie tylko uczysz się obcego języka, ale również czytasz o ciekawych dla ciebie artykułach.

Filmy w języku narodowym+ plus napisy w tym samym języku-wiadomo, że na początku nie zrozumiesz wszystkiego co mówią w filmie, szczególnie że osoba mówiąca swoim rodowitym językiem często mówi niewyraźnie, chaotycznie. Dlatego mają ci pomóc w tym napisy. W ten sposób osłuchasz sie z tematem oraz nauczysz poprawnej pisowni. Nie muszą to być długie filmy, mogą być krótkie kilkuminutowe filmiki.


Oto moje złote metody na naukę języków obcych. Oczywiście każdy z was ma pewnie jakieś swoje "patenty". Tutaj przedstawiłam tylko parę które u mnie sprawdza się najlepiej.